Presented at the 2016 TANYS Festival Banquet


201920182017201620152014201320122011

2018201720162015
2014201320122011

Festival Awards
Roving Adjudicator Merit Awards
2016 Roving Adjudicator Merit Awards
November 1, 2015 - October 31, 2016
Auburn Players Community Theatre
The Giver  
Adjudicator: Pam Rapoza
  • Meritorious Achievement in Acting to Michael Ducayne for his role of Jonas in The Giver . 
  • Excellence in Overall Technical Design and Operation to the Production Team of The Giver 

Auburn Players Community Theatre
Moon Over Buffalo  
Adjudicator: Diane Mashia
  • Excellence in Direction to Bob Frame 
  • Excellence in Ensemble Work to The Cast

Auburn Players Community Theatre
Avenue Q 
Adjudicator:  Joel Lord
  • Excellence in Acting and Puppeteering to Michelle Lindor for her portrayal of Kate Monster 
  • Excellence in Acting and Puppeteering to Joe Wood for his portrayal of Princeton 
  • Meritorious Achievement in Acting to Ed Beck for his portrayal of Brian 
  • Meritorious Achievement in Acting to Alyssa Courter for her portrayal of Christmas Eve 
  • Meritorious Achievement in Acting and Puppeteering to Alexander Spear for his portrayal of Nicky 
  • Meritorious Achievement in Directing to Douglas and Stephanie McCall 

Auburn Players Community Theatre
Almost, Maine 
Adjudicator:  Paul Nelson
  • Excellence in Direction and Production Concept and Execution to Jenn Derbyshire, Bob Frame and their Production staff 
  • Excellence in Ensemble Acting to the Cast 
  • Excellence in Acting to Stephanie Figer for her portrayal of Glory 
  • Excellence in Acting to Michael Antico for his portrayals of Jimmy and Chad 
  • Excellence in Acting to Heather McNeil for her portrayal of Marci 
  • Excellence in Acting to Bill Daugherty for his portrayal of Phil 

Aurora Players
Little Shop of Horrors 
Adjudicator:  Paul Nelson
  • Excellence in Ensemble Performance to The Cast 
  • Excellence in Performance to Jason Gonser for his portrayal of Seymour

Callaloo Theater Company
Fires in the Mirror
Adjudicator:  Arnie Galin
  • Meritorious Achievement to Karen Christina Jones for her Direction in Fires in the Mirror. 
  • Meritorious Achievement to Debra Bercier, Marquis Heath, Caroline Lukasik, J.J.Paul, Lori Porter, Angelique Powell, Gwen Wright for Ensemble Work in “Fires in the Mirror: Crown Height Brooklyn and other Identities.” 

Circle Theatre Players
Family Meeting
Adjudicator:  Frances Ruoff
  • Excellence Award in Acting to George Filieau as Dr. Turninkoff in Circle Theatre Players production of Family Meeting.
  • Meritorious Achievement in Acting to Nora Collins as Stacy Gibbs in Circle Theatre Players production of Family Meeting

Circle Theatre Players
South Pacific 
Adjudicator:  Arnie Galin
  • Meritorious Achievement – For Acting to Matthew Perrett for his role of Emile de Becque in South Pacific 
  • Meritorious Achievement –For Acting to Claudia DeMartino for her role of Ensign Nellie Forbush in South Pacific 
  • Meritorious Achievement - In Production Concept, Direction and Execution to Deborah Dorman for South Pacific 

Circle Theatre Players
Last of the Red Hot Lovers
Adjudicator:  Arnie Galin
  • Meritorious Achievement  for Acting to Jesse  Braverman  for his portrayal of Barney Cashman 
  • Meritorious Achievement  for Lighting and Sound to John Collins

Circle Theatre Players
The Committee
Adjudicator:  Frances Ruoff
  • Excellence in Writing to Karleen Hayden for The Committee 
  • Meritorious Achievement for Ensemble Acting to the Cast of Circle Theatre Players production of The Committee. 
  • Meritorious Achievement in Direction to Paul Trela for Circle Theatre Players production of The Committee

Circle Theatre Players
The Blind Date
Adjudicator:  Frances Ruoff
  • Meritorious Achievement in Acting to Jake Fisch as Dave in Circle Theatre Players production of The Blind Date. 
  • Meritorious Achievement in Acting to Prudence Theriault as J.J. in Circle Theatre Players production of The Blind Date. 
  • Meritorious Achievement in Writing to Joe Starzyk for The Blind Date.

Circle Theatre Players
 Joey The Cake and Special Delivery
Adjudicator:  Frances Ruoff
  •  Excellence Award in Writing to Mike Macina for Joey the Cake and Special Delivery.

Circle Theatre Players
A Visit From St. Nicholas 
Adjudicator:  Frances Ruoff
  • Meritorious Achievement Award for Ensemble work by the cast of Circle Theatre Players production of A Visit From St. Nicholas.

Circle Theatre Players
49 Years 
Adjudicator:  Frances Ruoff
  •  Meritorious Achievement in Ensemble work to Geri deSeve as Marge and George Filieau as Jay in Circle Theatre Players production of 49Years. 

Circle Theatre Players
Unnecessary Farce
Adjudicator:  Joan Luther
  • Excellence Award in Direction to Cheryl Charbonneau 
  • Excellence Award in Set Construction to Ron Klimek, Cheyenne Klimek, Rita Machin and Tricia Stuto 
  • Meritorious Achievement in Acting to Rita Machin as Billie Dwyer 
  • Excellence Award in Acting to Rodweick Klimek as Todd 

Classic Theatre Guild
Clybourne Park 
Adjudicator:  Joan Luther
  • Meritorious Achievement in Acting to George Filieau for his portrayal of Russ
  • Meritorious Achievement in Acting to Chevell Edwards for her portrayal of Lena
  • Meritorious Achievement in Direction to Karen Christina Jones 

Classic Theatre Guild
Romeo and Juliet - Treasure Island 
Adjudicator:  Arnie Galin
  • Meritorious Achievement Award in Acting to Jerred Hickey for his portrayal of Romeo in Classical Theater Guild Production of Romeo and Juliet.
  • Meritorious Achievement Award in Acting to Katharine Dashiell for her portrayal of Juliet in Classical Theater Guild Production of Romeo and Juliet. 

Confetti Stage
The Fat Lady 
Adjudicator:  Joan Luther
  • Meritorious Achievement in Acting and Movement to Kat Fronheiser for her portrayal of Geraldine 

Confetti Stage
The Air 
Adjudicator:  Joan Luther
  • Meritorious Achievement in Acting to Vivian Hwang for her portrayal of Lena 

Confetti Stage
Elephant's Graveyard 
Adjudicator:  Joan Luther
  • Excellence in Direction, Production Concept and Execution to the Director, Design Staff, Cast and Crew. 
  • Excellence in Lighting Design to Nicky Lightz 
  • Excellence in Acting to David Braucher as Ringmaster Charlie Sparks 
  • Excellence in Acting to Kathleen Engelhardt as Muddy Townsperson 

Confetti Stage
Confetti Fest 12 
Adjudicator:  Diane Mashia
  • Meritorious Achievement in Technical Design and Execution to Nicky Lightz, Stephen Henel, and Nate Beynon for Lighting and Sound Effects, 
  • Confetti Fest 12
  • Meritorious Achievement in Play Writing to Stephen Henel for "Funny Voices"
  • Excellence in Ensemble Work to Peter Belenchia, Barbara Davis-Dickman, and Daniel Mayer for "Symbiosis"
  • Excellence in Play Writing to Julie Demers for "The Girl With Wings"
  • Excellence in Directing to Tony Pallone for "The Girl With Wings"
  • Outstanding Achievement in Ensemble Acting to Lydia Nightingale, Keith Searles, Roseann Cane, Monica Murphy, and Keyonn Everett, for "The Girl With Wings"

Cuba-Rushford Drama Club
Grease
Adjudicator:  Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Performance to the Cast 
  • Excellence in Technical Design and Execution to Cindy, Glenn and Julie Bichler 
  • Excellence in Direction to Monica Kwiatkowski 

Everyone's Theatre Company
An Evening of One Acts 
Adjudicator:  Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Play Writing to Justin Rielly
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to Don Drachenberg and Tim Shea in Waiting for the Next Train 

Everyone's Theatre Company
The Presstitutes 
Adjudicator:  Joan Luther
  • Excellence in Playwriting to David Andreatta
  • Excellence in Direction to Jeff Moon 
  • Excellence in Ensemble Acting to R. Emmett Michie as Stan Lipsky, Al Young as Ted Snead, Karen C. Craft as Dot Bellwood, Katie Kreutter as Amanda Price, Morey Fazzi as Michael Mazzeo, John Winter as Perry Driscoll, Jesse Luna as Ira Silver and Jeff Moon and Larry Ploscowe as Men in Suits. 
  • Excellence in Overall Technical Design and Execution to the Production Team 

Fabius-Pompey High School Drama Club
A Tale of Troy 
Adjudicator:  Diane Mashia
  • Meritorious Achievement in Costuming to the Costume Coordinators, Seamstress, Team and Artists

Fabius-Pompey High School Drama Club
The Importance of Being Earnest
Adjudicator:  Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to Jack Swanson, Jake McNeal, Julianna Aiello and Paige Closser
  • Meritorious Achievement in Direction to Cassie Dobbins
  • Meritorious Achievement in Scenic Design to Anthony Hyatt and Christopher Wool 

Fabius-Pompey High School Drama Club
Seussical 
Adjudicator:  Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Direction and Production Design and Execution to Susan Schoonmaker and her Production Staff 
  • Excellence in Costume Design to Linda Marsden, Michelle Schramm and Becky Soergel 
  • Meritorious Achievement in Performance to Dominic Perrone for his portrayal of a Wickersham Brother 
  • Meritorious Achievement in Performance to Jeremy Skeele for his portrayal of  Mr. Mayor 
  • Meritorious Achievement in Performance to Jack Swanson for his portrayal of  General Genghis Khan Schmitz 
  • Meritorious Achievement in Performance to Julianna Aiello for her portrayal of The Cat in the Hat 

Gatesinger Company, LTD
Company
Adjudicator:  Paul Nelson
  • Excellence in Vocal Performance to the Cast 
  • Excellence in Direction to Kasi L. K. Marshall , Lois Fiegl and Charles Palella

Geneva Theatre Guild
Beauty and the Beast 
Adjudicator:  Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Vocal Performance to Pat Hall
  • Meritorious Achievement in Vocal Performance to Demitrio Alomar
  • Meritorious Achievement in Vocal Performance to Laura Giberson
  • Meritorious Achievement in Acting to Ty Smith for his portrayal of LeFou
  • Meritorious Achievement in Costume Design to Rebecca Goodman, Pam Ormsby and Damian Grzeskowiak

Glens Falls Community Theatre
I Love You, You're Perfect, Now Change 
Adjudicator:  Joan Luther
  • Excellence in Ensemble Acting to the Cast     
  • Excellence in Direction and Production Presentation to the Director, Cast and Crew 
  • Excellence in Acting to Dan Slavin as Trentell 
  • Excellence in Musical Direction to John Benware  

Hand to Mouth Players  
25th Annual Playwright/Director's Workshop
Adjudicator:  Bob Frame
  • Meritorious Achievement in Playwrighting to Ed Friedman for Places 
  • Meritorious Achievement in Acting to Alexa Servodidio for her portrayal of Kellyin Find a Penny
  • Meritorious Achievement in Writing and Directing to Michael Ferrara for Find a Penny 
  • Excellence in Acting to Gary Simon for his portrayal of Cameron in Regression 
  • Meritorious Achievement in Acting to Jacqueline Smith for her portrayal of Claudia in Regression 
  • Meritorious Achievement in Producing to Hand to Mouth Players for their 25th Annual Playwright/Director’s Workshop 
  • Meritorious Achievement in Acting to Suzanne Ochs for her portrayal of Beverly in Rubicon Crossed: Moving on-Remaining Still 
  • Meritorious Achievement in Acting to Tom Lloyd for his portrayal of Mandy in Rubicon Crossed: Moving on-Remaining Still 
  • Excellence in Playwriting to Christopher Arena for Rubicon Crossed: Moving on-Remaining Still 
  • Meritorious Achievement in Playwriting to Roger Brookfield for Thank You 

Harlequin Productions of Cayuga Community College
Benches 
Adjudicator:  Diane Mashia
  • Excellence in Ensemble Work to the Cast
  • Excellence in Directing and Overall Production Design and Execution to Robert Frame
  • Outstanding Achievement in Set Design to Virginia Fennessy

Hornell High School Musical Theatre
How To Succeed In Business Without Really Trying
Adjudicator:  Paul Nelson
  • Excellence in Direction to Tim Berardi, and Christopher J. van Leeuwen 
  • Excellence in Choreography to Natalie Marino 
  • Meritorious Achievement in Performance to Vinny Capluzzi for his portrayal of JP Finch

Ilion Little Theatre
Lunch Hour 
Adjudicator:  Arnie Galin
  • Meritorious Achievement for Direction to Suzanne Rodio for Lunch Hour
  • Meritorious Achievement for Ensemble Acting in Lunch Hour

Ilion Little Theatre
The Birds
Adjudicator:  Paul Nelson
  • Excellence in Ensemble Acting to the Cast     
  • Excellence in Direction and Production Concept and Execution to the Director, Design Staff and Crew 

Indian River Drama Club
Anne of Green Gables
Adjudicator:  Paul Nelson
  • Excellence in Direction and Production Design to Kristie Fuller and Elaine Finley Kasza
  • Meritorious Achievement in Ensemble Performance to The Cast 
  • Meritorious Achievement in Performance to Hannah Bajakian for her portrayal of Mrs. Lynde 

Lancaster Regional Players 
The Foreigner 
Adjudicator:  Diane Mashia
  • Meritorious Achievement in Scenic Design to Russ Wendel
  • Excellence in Acting and Ensemble Work to the Cast
  • Excellence in Direction to Joel Murphy
  • Outstanding Achievement in Acting to Marc Ruffino for his portrayal of “Charlie Baker”

Lancaster Regional Players 
Lovers and Other Stranger 
Adjudicator:  Paul Nelson
  • Excellence in Direction to Gail Golden 
  • Excellence in Acting to Daniel Morris for his portrayal of Hal 
  • Excellence  in Ensemble Acting to Daniel Greer and Alisse Sikes as Johnny and Wilma 
  • Excellence in Acting to Russ Wendel as Frank 
  • Excellence  in Acting to Alicia Michielli as Bea 

Lancaster Regional Players 
 The Best Christmas Pageant Ever
Adjudicator:  Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Acting to Katie Merrill for her portrayal of Grace Bradley
  • Meritorious Achievement in Costume Design and Coordination to Elaine Heckler

The Little Theatre of Watertown 
One Flew Over the Cuckoo’s Nest 
Adjudicator:  Diane Mashia
  • Meritorious Achievement in Ensemble Work to the Cast 
  • Meritorious Achievement in Acting to Colton Mangon for his portrayal of “Billy Bibbit” 
  • Meritorious Achievement in Directing to Sarah Hovey 
  • Excellence in Acting to Cynthia Tyler for her portrayal of “Nurse Ratched” 
  • Excellence in Acting to Brandon Patterson for his portrayal of “Randle P. McMurphy”

The Little Theatre of Watertown 
Dear Ms. Personals 
Adjudicator:  Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Performance to the Cast 
  • Meritorious Achievement in Direction to Suzie Curtis-Yerdon and Daniel J. Allington-Turner 

Limelight Productions
The Guys 
Adjudicator:  Paul Nelson
  • Excellence in Direction to Justin Rielly
  • Excellence in Acting to Gretchen Woodworth for her portrayal of Joan
  • Excellence in Acting to David Woodworth for his portrayal of Nick 

M and M Productions
One Act Festival
Adjudicator:  Diane Mashia
  • Meritorious Achievement in Ensemble Work to Nancy Swann and Brendan (Ryan) Walsh for "Contacts"
  • Excellence in Play Writing to Albi Gorn, for "Othertown"
  • Excellence in Play Writing to Richard Knipe, for "Contacts"
  • Excellence in Ensemble Work to Duane Rutter and Catherine Banks in "Othertown"

Norwich Theatre Company, Inc.
Over the River and Through the Woods
Adjudicator:  Diane Mashia
  • Meritorious Achievement in Acting to Jon Stockton for his portrayal of “Nick Cristano” 

Norwich Theatre Company, Inc.
Singin in the Rain
Adjudicator:  Sally Galdden
  • Excellence in Vocal Performance to Michael Moren as Don Lockwood. 
  • Meritorious Achievement in Performance to Tracy Owens as Lina Lamont 
  • Meritorious Achievement in Performance to Michael Gray as Cosmos 
  • Meritorious Achievement in Performance to Jennifer Oliver 
  • Excellence in Production Value to Stage Director/Special effects(Richard Heim), Orchestra, Production Crews. 
  • Meritorious Achievement in Ensemble acting, singing and dancing.

Not So Common Players  .
Damn Yankees 
Adjudicator:  Arnie Galin
  • Excellence in Direction and Production Concept Execution to Michael Camelo, (Director) Adrienne Sherman (Music Director), Jill Ross (Producer) and Heather D’Arcy (Choreographer) for their collaboration in the production of DAMN YANKEES. 
  • Excellence in Ensemble Performance to the Cast 
  • Excellence in Technical Design and Execution to Connie Rowe Rauhauser (Costume Design), Jim Mackenzie (Lighting Design), and Sarah Katz (Sound Design) 

Not So Common Players  .
The Marvelous Wonderettes  
Adjudicator:  Joan Luther
  • Excellence in Ensemble Acting to Allison McArdle as Cindy Lou, Kelly Siekiewicz as Missy, Nichole Burkus as Betty Jean and Brittany Leigh Gleen as Suzy 
  • Excellence in Direction to Brian Avery 
  • Excellence in Musical Direction to David Rossi 
  • Excellence in Vocal Performance to Allison McArdle

Not So Common Players  .
Forever Plaid
Adjudicator:  Joan Luther
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to Josh Muzzi as Francis, Sawyer Harrington-Verb as Sparky, Stephen Foust as Jinx and Matthew W. Coviello as Smudge.
  • Meritorious Achievement in Property Construction and Execution to Eric Shovah 

Not So Common Players  .
The Sweet Smell of Success
Adjudicator:  Joan The Sweet Smell of Success
  • Excellence in Ensemble Work to The Cast 
  • Excellence in Direction to Eric Shovah 
  • Outstanding Achievement in Vocal Performance to Heather-Liz Copps for her portrayal of “Susan” 

Olean Community Theatre
Love, Loss and What I Wore
Adjudicator:  Diane Mashia
  • Excellence in Ensemble Acting to the Cast 
  • Outstanding Achievement in Acting to Joy Barnard for her portrayal of “Ginger” 
  • Outstanding Achievement in Production Concept, Design & Execution and Direction to Paul A. Nelson

Olean Community Theatre
Mary Poppins 
Adjudicator: Joan Luther
  • Excellence in Dance and Movement to Skyler Schapp as Neleus 
  • Outstanding Vocal Performance to Tanaka VanDruff as Mary Poppins 
  • Meritorious Achievement in Acting to Tanaka VanDruff as Mary Poppins 
  • Excellence in Direction, Magic and Overall Production Value to William  J. Steffan and the Cast and Technical Crew 
  • Excellence in Costuming to Jennifer Simpson, Charlotte Roberts and William Steffan

Olean Community Theatre
Ordinary Days
Adjudicator:  Diane Mashia
  • Meritorious Achievement in Direction to Paul Nelson 
  • Excellence in Ensemble Work and Vocal Performance to Skyler Schapp, Madison McClelland, Tim Hollamby and Kyle Leslie 

Olean Community Theatre
Man of La Mancha 
Adjudicator: Joan Luther
  • Excellence in Vocal Performance to Talia A. Van Druff 
  • Excellence in Direction and Production Value to the Director, Design Staff, Orchestra Direction and Production Staff 
  • Excellence in Ensemble Performance to the Cast 
  • Excellence in Choreography to Laurie Donner 

Players of Utica 
Vengeance Can Wait 
Adjudicator:  Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast
  • Excellence in Direction to Eric Almleaf

Players of Utica 
Les Liaisons Dangereuse 
Adjudicator:  Diane Mashia
  • Excellence in Fight Choreography & Dueling Execution to Jim Drake, Joseph Scott and Derek Nekritz 

Riverdale Children's Theatrer 
Thoroughly Modern Millie 
Adjudicator:  Frances Ruoff
  • Meritorious Achievement Award in Acting to Nala Torres as Miss Dorothy Brown in Riverdale Children's Theatre production of Thoroughly Modern Millie.. 
  • Meritorious Achievement Award in Choreography to Justina Ercole in Riverdale Children's Theatre  production of Thoroughly Modern Millie. 
  • Meritorious Achievement Award in Musical Direction to James Merillat in Riverdale Children's Theatre production of Thoroughly Modern Millie. 
  • Excellence in Acting Award to Sara Friedman as Millie Dillmount in Riverdale Children's Theatre production of Thoroughly Modern Millie. 

Riverdale Children's Theatrer 
Madagascar 
Adjudicator:  Frances Ruoff
  • Excellence Award Acting to Temina Schwartz as King Julien in Riverdale Children's Theatre production of Madagascar. 
  • Excellence Award in Acting to Daniel Mejil as Alex in Riverdale Children's Theatre production of Madagascar. 
  • Meritorious Achievement  in Ensemble work to the cast of Riverdale Children's Theatre production of Madagascar. 
  • Meritorious Achievement in Direction to Becky Little Woods  for Riverdale Children's Theatre production  of Madagascar. 

Rochester's Black Sheep Theatre
More Than A Rib
Adjudicator:  Paul Nelson
  • Excellence in Ensemble Acting to Diane Mashia and Margaret Mayer for Friends of the Deceased
  • Excellence in Direction to Kristy Angevine-Funderburk and Colleen DiVincenzo
  • Excellence in Ensemble Acting to Katie Kreutter, Colleen DiVincenzo, DarlandoEanon and Stephen Cena for The Last Nickel
  • Meritorious Achievement in Play Writing to Mary Megan 

Rome Community Theater
Doctor Jeckyll No Place to Hyde  
Adjudicator:  Joan Luther
  • Meritorious Achievement in Costuming to Cathy Frank, Karen Gill and Sharon Puma 
  • Meritorious Achievement in Acting to Mark Hanna for his portrayal of Chives 
  • Meritorious Achievement in Direction to Arnold Galin

Rome Community Theater
Dreams
Adjudicator:  Joan Luther
  • Excellence in Acting to Carl DeFranco as Dr. Pemberton
  • Excellence in Lighting Design to Mike Sharp 
  • Excellence in Direction and Production Concept and Execution to the Directors,Design Staff, Cast and Crew.

Rome Community Theater
Vanya and Sonia and Masha and Spike
Adjudicator:  Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Acting to the Cast
  • Excellence in Theatrical Education and Collaboration to Rome Community Theatre
  • Meritorious Achievement in Direction to Laurie Marshall
  • Meritorious Achievement in Scenic Design to Laurie Marshall and John Frank

Rome Community Theater
Evening of One Acts
Adjudicator:  Frances Ruoff
  • Meritorious Achievement for Ensemble work to the Cast of Rome Community Theatre's Production of Sure Thing
  • Meritorious Achievement in Acting to Arnie Galin as Mark in Rome Community Theatre's Production of The Philadelphia 
  • Meritorious Achievement in Acting to Eric Almleaf as Paul in Rome Community Theatre's Production of Tender Offers  
  • Excellence in Acting to Bill Moore as Herbert in Rome Community Theatre's Production of I'm Herbert 
  • Meritorious Achievement in Directing to Arnie Galin for Rome Community Theatre's Production of I'm Herbert 

RPI Players 
The Love of Three Oranges
Adjudicator:  Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast
  • Excellence in Direction to Eric Shovah

RPI Players 
The Mystery of Edwin Drood
Adjudicator:  Paul Nelson
  • Excellence in Direction to Joe Phillips 
  • Excellence in Choreography to Zachary Pearson 
  • Excellence in Performance to Christopher Guyon for his portrayal of Chairman (William Cartwright) 
  • Excellence in Performance to Jeffrey Jene for his portrayal of John Jasper 
  • Excellence in Lighting Design and Execution to Nick Karalexis and Jasper Boland 
  • Meritorious Achievement in Performance to Pixie Sirois for her portrayal of Edwin Drood (Alice Nutting) 
  • Meritorious Achievement in Performance to Matthew Fields for his portrayal of Durdles (Nick Cricker) 
  • Meritorious Achievement in Performance to Bryce Miller for his portrayal of Bazzard (Phillip Bax) 
  • Meritorious Achievement in Performance to the Cast

RPI Players 
Evening of Performance 
Adjudicator:  Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Direction to Jeremy Feldman 
  • Meritorious Achievement in Direction and Production Design and Execution to Hannah de Ios Santos and the Design Team

Schenectady Light Opera Company
The Producers
Adjudicator:  Paul Nelson
  • Excellence in Performance to the Cast 
  • Excellence in Choreography to  Abby Todd 
  • Excellence in Direction to Suzanne H. Rayome 
  • Excellence in Costume Design and Execution to Connie Rowe Rauhauser 

Schenectady Light Opera Company
Hair
Adjudicator:  Arnie Galin
  • Excellence in Direction to Michael Gatzendorfer
  • Excellence in Lighting Effects to Lauryn Curtis 
  • Excellence for Projection Design to Tom Kinstrey 
  • Outstanding Ensemble Acting to the Cast 

Sherburne-Earlville Drama Club 
Life in the Theatre 
Adjudicator:  Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Acting to Molly Karaman for her portrayal of Babs Buttlebee in Action News
  • Meritorious Achievement in Acting to Vinny Taylor for his portrayal of Jim Pickles in Action News
  • Meritorious Achievement in Acting to Marie Moren for her portrayal of Lady MacBeth in MacBeth
  • Meritorious Achievement in Direction to Shayla Sullivan in Oh My God, It's Another Play!

Sherburne-Earlville Drama Club 
The Crucible
Adjudicator:  Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Performance to the Cast 
  • Meritorious Achievement in Lighting Design and Execution to Nova Frair 
  • Meritorious Achievement in Costume Design and Execution to Shari Taylor 
  • Excellence in Direction to Colleen Law-Tefft

Sherburne-Earlville Drama Club 
The Pajama Game
Adjudicator:  Joan Luther
  • Meritorious Achievement in Vocal Performance to Marie Moren 
  • Meritorious Achievement in Acting and Movement to Olivia Clark 
  • Excellence Award in Musical Direction to James Behret 
  • Excellence Award in Overall Production Value to Colleen Law-Tefft and the Producyion Staff 

South Seneca High School
Guys & Dolls
Adjudicator:  Paul Nelson
  • Excellence in Direction and Production Design and Execution to Tina Coville-Bauder and her Production Staff 
  • Excellence in Vocal Direction to Kyla Quinn 
  • Meritorious Achievement in Performance to Nathaniel Bauder for his portrayal of Nathan Detroit 
  • Excellence in Performance to Gemini Zajac for her portrayal of  Miss Adelaide 
  • Meritorious Achievement in Ensemble Performance to the Cast 

Sullivan County Dramatic Workshop  
Moonlight and Magnolias 
Adjudicator:  Joan Luther
  • Meritorious Achievement in Hair and Make-up Design to Teri Paris 
  • Meritorious Achievement in Set Design to Fran Schiff 
  • Meritorious Achievement in Overall Technical Production and Props to the Production Crew 

Sullivan County Dramatic Workshop  
Beauty and the Beast 
Adjudicator:  Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Vocal Performance to Amanda Bercze 
  • Meritorious Achievement in Vocal Performance to Carlos Holden 
  • Meritorious Achievement in Vocal Performance to Timothy Buckley 
  • Meritorious Achievement in Vocal Performance to Lori Schneider 
  • Excellence in Costuming to Ed Berens and his Staff 
  • Excellence in Overall Production Direction and Design to Heather Strauss,Stephanie Watson, Lauren Bernard, Jim Schmidt, Kimberly Schneeberger, Jenny Silverman, Dawn Perneszi, Teri Paris,  Harold Tigue and Joshua Rosenkranz 

Sullivan County Dramatic Workshop  
 Harvey 
Adjudicator:  Frances Ruoff
  • Meritorious Achievement for Ensemble Work to the Director and Cast 

Sullivan County Dramatic Workshop  
The Complete Works of William Shakespeare, Abridged 
Adjudicator:  Diane Mashia
  • Meritorious Achievement in Ensemble Work to The Cast 

SUNY Brockport 
The Wool Gatherer 
Adjudicator: Diane Mashia
  • Meritorious Achievement in Acting to Colleen DiVincenzo for her portrayal of “Rose” 
  • Meritorious Achievement in Direction to Jared Lee Morgan 

Theatre in the Mist
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat 
Adjudicator:  Paul Nelson
  • Excellence in Direction and Choreography to Joey Bucheker. 
  • Excellence in Vocal Performance to Sara Kovacsi and Amy Teal for their portrayals of the Narrator 
  • Meritorious Achievement in Ensemble Vocal and Dance to the Cast 
  • Meritorious Achievement in Vocal Performance to Anthony LaFornara for his portrayal of Joseph 
  • Meritorious Achievement in Performance to Samuel Fesmire for his portrayal of Judah 

Towne Players
Cash on Delivery
Adjudicator:  Paul Nelson
  • Excellence in Ensemble Performance to the Cast
  • Excellence in Direction and Scenic Design to Mark DiPasquale

The Two Of Us Productions/RARE Inc.
Chicago
Adjudicator:  Joan Luther
  • Excellence in Production Design and Execution to the Director, Production Team, Orchestra, Cast and Crew
  • Excellence in Ensemble Performance to the Cast
  • Excellence in Performance to Alissa Wyatt for her portrayal of Velma Kelly
  • Excellence in Performance to Constance Lopez for her portrayal of Roxie Hart
  • Excellence in Choreography to Jennie Smyth and Constance Lopez
  • Excellence in Direction to Stephen Sanborn
  • Excellence in Dance to Mike Van Horn

The Two Of Us Productions/RARE Inc.
Young Frankenstein 
Adjudicator:  Sally Gladden
  • Excellence in Direction to Stephen Sanborn and Constance Lopez for devoting their TLC and talents. 
  • Meritorious Achievement in Voice and acting to Matthew Leinung as Victor Frankenstein 
  • Excellence in Voice and character to Mark Leinung as The Hermit 
  • Meritorious Achievement in Acting to Brian Mauch as The Creature 
  • Excellence in Acting and Vocal performance to Kelly Sienkiewicz for her portrayal of Inga. 
  • Meritorious Achievement in Acting to Kimberly Mauch for her portrayal of Frau Blucher 
  • Excellence in Ensemble acting, singing and dancing. 
  • Meritorious Achievement in Acting to Betsy Rees for her portrayal of Elizabeth 

The Two Of Us Productions/RARE Inc.
Young Frankenstein 
Adjudicator:  Sally Gladden
  • Excellence in Dir

Upstage Productions, Inc
Alice in Wonderland Jr 
Adjudicator:  Rusty Ritzel
  • Meritorious Achievement in Costuming: To Marsha Bishop, Jeanne Pierce-Sandagato, and Christine Abitabile 
  • Meritorious Achievement in Choreography To Tanya Phelps and the Cast 

Upstage Productions, Inc
Jeckyll and Hyde
Adjudicator:  Sally Gladden
  • Excellence in direction to Christina Kokonis-Viggers and all of the production crews. 
  • Outstanding in voice to Kelly Sienkiewicz as Lucy Harris. 
  • Outstanding in voice and character to Adam Harrison as Dr.Jekyll/Mr.Hyde. 
  • Excellence in voice to Lynne Czajka as Emma Carew. 
  • Meritorious to Fiona Phelps and the Chorus ladies. 

Wellsville High School
Into The Woods
Adjudicator:  Paul Nelson
  • Excellence in Direction, Production Concept and Execution to Lori Brown and her Production Staff 

Wellsville High School Drama Club
Random Acts of Human Kindness 
Adjudicator:  Diane Mashia
  • Meritorious Achievement in Acting to Ryan Ludu as "Jerry" and Breanna Cook as "Arleen," in MATTERHORN
  • Meritorious Achievement in Ensemble Performance to The Cast of THE AUDITION
  • Excellence in Directing and Theatre Education to Richard Hackford, Paul Nelson and Diane Willard for Random Acts of Human Kindness ... an Evening of One Act Plays
  • Excellence in Ensemble Performance to The Cast of FLYBOY

Young Actors Guild 
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat 
Adjudicator:  Paul Nelson
  • Excellence in Performance to the Cast 
  • Excellence in Direction to Mary Allison D'Amico 
  • Excellence in Musical Direction to Colum Amory and Benji Quinones 
  • Excellence in Choreography to TJ Collins 
  • Excellence in Costume Design and Execution to Jayne Architzel and Mary Allison D'Amico

Young Actors Guild 
Tarzan
Adjudicator:  Arnie Galin
  • Meritorious Achievement Award for ensemble work to the Cast
  • Meritorious Achievement Award in Directing to Mary Allison D’Amico
  • Excellence Award in Choreography to TJ Collins for Emotional and Creative Dance Interpretation   
  • Excellence Award in Acting and Singing to Alix Zackon for her portrayal of Jane
  • Excellence Award in Acting and Singing to Benji Quinones for his portrayal of Tarzan
  • Excellence Award in Acting and Singing to Angela Mia Maria D’Amico for her portrayal of Kala
  • Excellence Award in Acting and Singing to Ian Politis for his portrayal of Kerchak
These awards are based on three separate designations.  
Meritorious Achievement, Excellence and Outstanding Achievement.

Meritorious Achievement = Some advanced theatrical skill noted
Excellence = Theatrical skill base not routinely noted in non-professional theatre
Outstanding Achievement = Theatrical skill base rarely seen in non-professional theatre

Listed Alphabetically
By Company