To be presented at the November 2023 TANYS Festival


202320222021202020192018201720162015

2022202120202019
2018201720162015

Festival Awards
Roving Adjudicator Merit Awards
2023 Roving Adjudicator Merit Awards
November 1, 2022 - October 31, 2023
Black Orchid Theatre Group
The Snow Queen
Adjudicator: Frances Ruoff
  • Meritorious Achievement in Ensemble Performance to the Cast

Confetti Stage
The Resistible Rise of Arturo Ui
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Direction to Linda D. Shirey
  • Excellence in Costume and Make-Up Design to Laura Darling
  • Excellence in Ensemble Performance to the Cast and Musical Troupe
  • Meritorious Achievement in Lighting Design to Nicky Lightz
  • Meritorious Achievement in Musical Direction and Sound Design to Brian Starnes
  • Excellence in Acting to Colleen Lovett for her portrayal of Multiple Roles
  • Excellence in Acting to Rachel Jenack for her portrayal of Arturo Ui

Fabius-Pompey Middle School
Shrek The Musical JR.
Adjudicator: Paul Nelson
  • Outstanding Musical Performance to the Pit Orchestra
  • Meritorious Achievement in Direction to Mia Trail
  • Meritorious Achievement in Choreography to Susan Hebert
  • Meritorious Achievement in Costuming to Kristin Palazzoli
  • Meritorious Achievement in Performance to the Cast and Crew

Neighborhood Acting Company
The SpongeBob Musical
Adjudicator: Paul Nelson
  • Outstanding Performance to Dylan DeGeorge for his portrayal of SpongeBob Squarepants
  • Excellence in Performance to Dominic Vassallo for his portrayal of Patrick Starr
  • Excellence in Performance to Hayley Briner for her portrayal of Sandy Jennifer Cheeks
  • Excellence in Performance to Ben Reiner for his portrayal of Squidward Q. Tentacles
  • Excellence in Musical Performance to Andy Kittleson and the Orchestra
  • Excellence in Vocal Direction to Charles Palella
  • Excellence in Costume Design and Execution to Laurie Krenzer
  • Excellence in Production Design, Concept and Execution to Jeremy Cummings, Kendra Hacker, Jeff Beach, Sarah Aman, Chris Aman, Lauren Ackerly and Jamie Ackerly
  • Excellence in Ensemble Performance to the Cast
  • Meritorious Achievement in Performance to Enoch Martin for his portrayal of Sheldon J. Plankton
  • Meritorious Achievement in Performance to Nicole Simone for her portrayal of Karen the Computer
  • Meritorious Achievement in Vocal Performance to Kylie Sullivan for her portrayal of Pearl Krabs

Olean Community Theatre
The Addams Family
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Performance to Jake Riggs for his portrayal of Uncle Fester
  • Excellence in Performance to Janet Nolan for her portrayal of Alice Beineke
  • Excellence in Musical Performance to Ruth Fuller and the Orchestra
  • Excellence in Technical Direction to Kelly Vaccaro
  • Excellence in Costume Design and Execution to William J. Steffen
  • Excellence in Make Up Design to Shelley Greene and her Team
  • Meritorious Achievement in Sound Operation to Landon Wyant
  • Meritorious Achievement in Production Design, Concept and Execution to Tim Hollamby, Dan Donner and Bob Sherburne
  • Meritorious Achievement in Performance to Christian Hall for his portrayal of Pugsley Addams
  • Meritorious Achievement in Performance to Caroline Bremner for her portrayal of Morticia Addams
  • Meritorious Achievement in Performance to Nicholas Gunning for his portrayal of Mal Beineke
  • Meritorious Achievement in Vocal Performance to Mike Staley for his portrayal of Gomez Addams
  • Meritorious Achievement in Ensemble Performance to the Cast

Spartan Stage at East Syracuse-Minoa Central High School
The Addams Family
Adjudicator: Arnie Galin
  • Excellence in Acting to Aiden O’Brien for his portrayal of Gomez Addams
  • Excellence in Acting to Hyacinth Labatos for her portrayal of Morticia Addams
  • Excellence in Acting to Ryan Sullivan for his portrayal of Uncle Fester
  • Excellence in Acting to Emma deBerjeois for her portrayal of Wednesday Addams
  • Excellence in Direction to Aimee deBerjeois
  • Meritorious Achievement in Performance to the Cast and Crew

Spoonie Theater
All Out of Spoons
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Direction to Destiny Whitaker
  • Excellence in Playwrighting to Dana Hall
  • Excellence in Ensemble Performance to the Cast

Spoonie Theater
Evening of One Acts
Adjudicator: Paul Nelson
  • Outstanding Work for the Production of Virtual Theatre that is both inclusive and amplifies marginalized voices

Spoonie Theater
Freedom II
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Ensemble Performance to the Cast

Spoonie Theater
G' Oy Vey!
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Direction to Anna Eskenazi Bush
  • Excellence in Playwrighting to David Lipschutz
  • Meritorious Achievement in Ensemble Performance to the Cast

Syosset High School Theatre Department
Puffs, Or Seven Increasingly Eventful Years at a Certain School of Magic and Magic
Adjudicator: Frances Ruoff
  • Excellence in Acting to Raia Honig for her portrayal of the Narrator
  • Excellence in Acting to Sarah Ghafar for her portrayal of Leanne
  • Meritorious Achievement in Direction to Gene Connor
  • Meritorious Achievement in Ensemble Performance to the Cast
  • Meritorious Achievement in Set Design to Craig Mooers, Tiffany Holtje and the Crew
  • Meritorious Achievement in Acting to Jess Bond for her portrayal of Megan
  • Meritorious Achievement in Acting to Jason Wu for his portrayal of Wayne

These awards are based on three separate designations:
Meritorious Achievement, Excellence and Outstanding Achievement

Meritorious Achievement = Some advanced theatrical skill noted
Excellence = Theatrical skill base not routinely noted in non-professional theatre
Outstanding Achievement = Theatrical skill base rarely seen in non-professional theatre
Listed Alphabetically by Company