To be presented at the November 2022 TANYS Festival


202220212020201920182017201620152014

2021202020192018
2017201620152014

Festival Awards
Roving Adjudicator Merit Awards
2022 Roving Adjudicator Merit Awards
November 1, 2021 - October 31, 2022
The Acting Out Playhouse
The Addams Family
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Direction and Choreography to Terry Odell
  • Excellence in Musical Direction to William Theodore Odell
  • Excellence in Ensemble Performance to the Cast
  • Excellence in Overall Performance to Alyssa Estrada for her portrayal of Wednesday Addams
  • Excellence in Acting to Stephen D’Ambrosio for his portrayal of Uncle Fester

Auror​a Players
Amateurs
Adjudicator: Joan Luther
  • Excellence in Direction to Patricia Hoefler
  • Excellence in Acting to Marc Ruffino for his portrayal of Charlie
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast
  • Meritorious Achievement in Scenic Design to Tim Musial
  • Meritorious Achievement in Set Decoration to Nancy Johnson
  • Meritorious Achievement in Costume Design to Kimberly Hicks

Aurora Players
Clue
Adjudicator: Joan Luther
  • Excellence in Ensemble Acting to the Cast
  • Excellence in Direction to John Szablewski
  • Excellence in Technical Execution to Rach E. Wach, Erin Francis, David Hall, John Szablewski, Nancy Johnson, Lowell Sylvester, Tara Potzler, Ruth Strzelewicz, Mark Eckstein, Joey Gott, Joe Cassidy, Kimberly Hicks and Laurie Oravec

Aurora Players
A Weekend of One Acts
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Direction to Mia LaMarco for Everything You’ve Ever Loved Will Rust
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast of Overtones
  • Meritorious Achievement to David Hall, Laurie Oravec and Renee’ M. Ronan for Producing the Aurora Players' A Weekend of One Acts

Baerhands Theatre
Samuel Clemens – Tales of Mark Twain
Adjudicator: Bob Frame
  • Excellence in Acting to Joe Baer for his portrayal of Samuel Clemens
  • Meritorious Achievement in Playwriting to Joe Baer
  • Meritorious Achievement in Slide Show Research and Management to Cynthia Baer

Black Orchid Theatre Group
A Bad Year for Tomatoes
Adjudicator: Frances Ruoff
  • Excellence in Acting to Norval W. Soleyn as Piney
  • Meritorious Achievement in Acting to Claudia Terry as Myrna
  • Meritorious Achievement in Ensemble Work to Kristin Hardwick as Cora and Amelia V. Anderson as Reba

Carthage Little Theatre
Mama Won't Fly
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Sound Design to Rachel Vary
  • Meritorious Achievement in Costume Design to Rhonda Revette, Jane Bowman Jenkins and the Cast
  • Meritorious Achievement in Acting to Kaitlyn Lee for her portrayal of Savannah Sprunt Fairchild Honeycutt
  • Meritorious Achievement in Hair and Wig Design to DeeDee Foley

Cattaraugus County Living Arts Association
Assassins
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Orchestral Direction to Ruth Fuller
  • Meritorious Achievement in Performance to Camaron Pratt for his portrayal of the Balladeer
  • Excellence in Direction and Production Design to Jake Riggs and Ryan Wheeler
  • Meritorious Achievement in Acting to Al Bernstein for his portrayal of Samuel Byck
  • Excellence in Performance to David Merwine for his portrayal of Leon Czolgosz
  • Meritorious Achievement in Acting to Chris Borland for his portrayal of Charles Guiteau

Cattaraugus County Living Arts Association
The Hunchback of Notre Dame
Adjudicator: Joan Luther
  • Outstanding Achievement in Lighting Design to Ryan Wheeler, Cameron Pratt, Luke Papke and Samantha Oakley
  • Excellence in Overall Performance to Cyril Bodnar for his portrayal of Quasimodo
  • Excellence in Orchestral Direction to Eric L. VanDruff
  • Excellence in Technical Direction and Pyrotechnics to Ryan Wheeler
  • Excellence in Musical Performance to the Cast
  • Excellence in Direction and Production Concept to Paul A. Nelson
  • Meritorious Achievement in Acting to Dwain Graham as Dom Claude Frollo

Cattaraugus County Living Arts Association
Next to Normal
Adjudicator: Paul Nelson
  • Outstanding Direction to William Steffen
  • Outstanding Vocal Direction to Andrew Dutko
  • Outstanding Orchestral Direction to Ruth Fuller
  • Outstanding Technical Design and Execution to Ryan Wheeler, Dale Wymer, Samantha Oakley and Brandon Milanowski
  • Outstanding Performance to the Cast

Classic Theater Guild
The Waverly Gallery
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Direction to Barbara Davis
  • Excellence in Ensemble Acting to the Cast
  • Excellence in Acting to Brian Rainey for his portrayal of Daniel
  • Outstanding Acting to Katherine Ambrosio for her portrayal of Gladys

Confetti Stage
Desert Roses
Adjudicator: Bob Frame
  • Excellence in Acting to Rachel Jenack
  • Meritorious Achievement in Playwriting to Sean T. Baldwin
  • Meritorious Achievement in Support of Women’s Rights to Confetti Stage

Confetti Stage
The Eye of Selene
​Adjudicator: Bob Frame
  • Meritorious Achievement in Acting to Siobhan Shea
  • Meritorious Achievement in Sound Design to Brian Starnes

Confetti Stage
Grace Notes
​Adjudicator: Bob Frame
  • Meritorious Achievement in Playwriting to Ingrid Madelayne

Confetti Stage
Gravity
​Adjudicator: Bob Frame
  • Excellence in Acting to Rachel Jenack
  • Meritorious Achievement in Playwriting to Laura Darling

Confetti Stage
No Exit
Adjudicator: Paul Nelson
  • Outstanding Acting to Jennifer Van Iderstyne for her portrayal of Inez
  • Excellence in Direction to Joe Plock
  • Excellence in Ensemble Acting to the Cast
  • Meritorious Achievement in Sound Design to Brian Starnes

Confetti Stage
Orlando at Dawn
​Adjudicator: Bob Frame
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast
  • Meritorious Achievement in Set Execution to Gerald Darling for the VW Car
  • Outstanding Lighting Design to Nicolas Nealon

Fabius-Pompey High School
The Addams Family
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Costuming and Makeup to Cathleen Swanson, Kristin Palazzoli and Sheridan Davenport
  • Excellence in Cast/Character Development to Nick Swensen, Susan Schoonmaker, Holly Adams
  • Excellence in Performance to Colin Sullivan for his portrayal of Uncle Fester
  • Meritorious Achievement in Performance to the Cast
  • Meritorious Achievement in Vocal Performance to Aubrey Dunham as Morticia Addams
  • Meritorious Achievement in Vocal Performance to Mia Trail as Wednesday Addams
  • Meritorious Achievement in Performance to Benjamin Swanson for his portrayal of Gomez Addams
  • Meritorious Achievement in Acting to Natasha DiRienzo for her portrayal of Alice Beineke

Fabius-Pompey Middle School
Moana, Jr.
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Ensemble Performance to the Cast
  • Meritorious Achievement in Costume Design to Kristin Palazzoli
  • Meritorious Achievement in Acting to Sarah Rossi

Gatesinger Company Ltd
Into the Woods
Adjudicator: Paul Nelson
  • Outstanding Performance to Rebecca Ann Mealey for her portrayal of Cinderella
  • Excellence in Scenic Artistry to Tammy Buehler
  • Excellence in Direction to Karen Skerrett Smith
  • Excellence in Vocal Direction to Dominic Vassallo
  • Excellence in Costuming to Laurie B. Krenzer and Kasi L. Krenzer Marshall
  • Excellence in Performance to the Cast

Geneva Theatre Guild
Cabaret
Adjudicator: Joan Luther
  • Excellence in Vocal Performance to Allie Smith as Kost
  • Outstanding Direction and Production Concept to Sean Britton-Milligan
  • Excellence in Performance to Alex Calvo as Emcee
  • Excellence in Choreography to Lauren Cook
  • Excellence in Musical Direction to Casey Castner
  • Meritorious Achievement in Costume Design and Maintenance to Jennifer Diana and the Costume Team
  • Meritorious Achievement in Vocal Performance to Julia McCormack
  • Meritorious Achievement in Performance to the Kit Kat Klub Performers
  • Meritorious Achievement in Lighting Design to Brodie McPherson

Geneva Theatre Guild
Just Like Sisters
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Playwriting to Jay D. Hanagan
  • Meritorious Achievement in Set Design to Simon Hadley
  • Meritorious Achievement in Property Design and Execution to Juli Parrotta
  • Meritorious Achievement in Ensemble Work to the Cast

Harlequin Productions of Cayuga Community College
Radio Ridiculous
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Direction to Bob Frame
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast
  • Meritorious Achievement in Acting to Seth Kennedy for Various Roles
  • Meritorious Achievement in Property Design to Terri Fox

NY Thespians
The Door and Tilda Swinton Betrayed Us
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement to the NY Thespians for their Production and Exposure to their Students of Innovative and Controversial Works

Olean Community Theatre
Agnes of God
Adjudicator: Joan Luther
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast
  • Meritorious Achievement in Acting to Ashley LaBombard for her portrayal of Sister Agnes

Olean Community Theatre
The Illusion
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Direction and Scenic Design to Jake Riggs
  • Meritorious Achievement in Acting to Skylar Schapp for his portrayal of Calisto/Clindor/Theogenes
  • Meritorious Achievement in Acting to Mia Pavone for her portrayal of Melibea/Isabelle/Hippolyta
  • Meritorious Achievement in Acting to Taryn Nasuta for her portrayal of Elicia/Lyse/Clarina
  • Meritorious Achievement in Acting to Nick Youngs for his portrayal of Matamore

Oswego Players
The Savannah Sipping Society
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Direction to Paul McKinney
  • Excellence in Ensemble Performance to the Cast
  • Excellence in Scenic Design and Execution to Bob Collins, Skeeter Collins and Paul McKinney
  • Excellence in Costume Design and Execution to Marie Sterphone
  • Meritorious Achievement in Lighting and Sound Design to Matthew Georgiades

The Palmer Opera House
Mass Appeal
Adjudicator: Bob Frame
  • Outstanding Ensemble Work to Paul Nelson and Skyler Schapp
  • Excellence in Acting to Paul Nelson for his portrayal of Father Tim Farley
  • Excellence in Acting to Skyler Schapp for his portrayal of Mark Dolson
  • Meritorious Achievement in Direction to Kathy Malick

Rome Community Theater
The 39 Steps
Adjudicator: Joan Luther
  • Excellence in Direction, Production Concept and Technical Execution to Pat Stone and the Entire Production Team
  • Excellence in Ensemble Performance to the Cast
  • Excellence in Stage Management and Backstage Performance to Paris Freeman and the Stage Crew

Rome Community Theater
The Charitable Sisterhood of the Second Trinity Victory Church
Adjudicator: Joan Luther
  • Meritorious Achievement in Direction to Laurie Marshall
  • Meritorious Achievement in Acting to Kirstin Walker for her portrayal of Lorraine Jensen
  • Meritorious Achievement in Set Construction to John Frank, Andy Frank and John Doiron

Rome Community Theater
Geezers
Adjudicator: Bob Frame
  • Meritorious Achievement in Acting to Michele Buday for her portrayal of Emily
  • Meritorious Achievement in Acting to Shayla Pominville for her portrayal of Young Kate
  • Meritorious Achievement in Acting to Denise Morganti for her portrayal of Kate
  • Meritorious Achievement in Acting to Bill Moore for his portrayal of Ray

Rome Community Theater
Next to Normal
Adjudicator: Joan Luther
  • Excellence in Musical Direction to Josh Clanton
  • Excellence in Vocal Performance to Jessica Sargent-Wilk as Diana Goodman
  • Excellence in Vocal Performance to Shane Archer Reed  as Dan Goodman
  • Meritorious Achievement in Acting to Chris Toia as Gabe Goodman
  • Excellence in Ensemble Vocal Performance to the Cast
  • Meritorious Achievement in Sound Design to Corrie Aldrich
  • Excellence in Direction to Justin Jones
  • Excellence in Lighting Design/Operation to Mike Sharp

Roving Actors’ Repertory Ensemble (RARE) Inc / The Two of Us Productions
Cabaret
Adjudicator: Paul Nelson
  • Outstanding Performance to Benita Zahn for her portrayal of Fraulein Schneider
  • Outstanding Performance to Fred Sirois for his portrayal of Herr Schultz
  • Excellence in Performance to Constance Lopez for her portrayal of Master of Ceremonies
  • Excellence in Performance to Betsy Rees for her portrayal of Sally Bowles
  • Excellence in Direction to Stephen Sanborn
  • Excellence in Vocal Direction to Andrew Stein
  • Excellence in Choreography to Debra Hughes
  • Meritorious Achievement in Ensemble Performance to the Kit Kat Performers

Roving Actors’ Repertory Ensemble (RARE) Inc / The Two of Us Productions
A Shayna Maidel
Adjudicator: Paul Nelson
  • Outstanding Acting to Constance Lopez for her portrayal of Lusia Weiss Pechenik
  • Excellence in Ensemble Acting to the Cast
  • Excellence in Direction to Stephen Sanborn
  • Meritorious Achievement in Costuming to Constance Lopez

Sherburne-Earlville High School
Clue
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Acting to Ryker Fuller for her portrayal of Miss Scarlet
  • Meritorious Achievement in Acting to Max Collins for his portrayal of Wadsworth
  • Outstanding Achievement in Student Theatrical Exposure and Development to Colleen Law-Tefft for her 24 years of work at Sherburne-Earlville High School
  • Outstanding Achievement in Student Theatrical Exposure and Development to Ann Campbell for her 28 years of work at Sherburne-Earlville High School

Sullivan County Dramatic Workshop
The 10 Minute Play Festival
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in the Promotion and Production of New Works to Sullivan County Dramatic Workshop
  • Excellence in Acting to Ellie J for her work in The Box
  • Excellence in Playwrighting to Libbe HaLevy for The Box
  • Excellence in Acting to Gabriel Pinciotti for his work in A Benevolent Alliance of Mourners
  • Excellence in Acting to Julia Kehrley for her work in A Benevolent Alliance of Mourners
  • Excellence in Acting to Julia Kehrley for her work in Interview with God
  • Excellence in Acting to Gabriel Pinciotti for his work in Game Boy
  • Meritorious Achievement in Playwrighting to Harold Tighe for Interview with God
  • Meritorious Achievement in Acting to Amber Schmidt for her work in Barren Landscape
  • Meritorious Achievement in Acting to Edie Mustavs for her work in Barren Landscape
  • Meritorious Achievement in Playwrighting to Keith Prince for Moments
  • Meritorious Achievement in Direction to Sally Gladden for Barren Landscape

Sullivan County Dramatic Workshop
Every Christmas Story Ever Told (And Then Some)
Adjudicator: Bob Frame
  • Meritorious Achievement in Acting to Julia Kehrley
  • Meritorious Achievement in Acting to Quinn Prince for her stage debut
  • Meritorious Achievement in Sound Design to Dawn Perneszi, Harold Tighe and Grace Therese

Sullivan County Dramatic Workshop
Disney's The Little Mermaid
Adjudicator: Joan Luther
  • Meritorious Achievement in Vocal Performance to Julia Wyzokinska as Princess High C
  • Excellence in Costume Design to Heather Strauss
  • Excellence in Special Effects, Masks and Makeup to Felicia Merillo
  • Excellence in Vocal Performance to Heather Strauss as Ursula
  • Meritorious Achievement in Movement to Flotsam, Jean Eifert and Jetsam, Melissa McTague
  • Meritorious Achievement in Performance to Mekayla Rayne as Ariel
  • Meritorious Achievement in Musical Performance to The Cast and Technical Director Grace Summa

Sullivan County Dramatic Workshop
Wait Until Dark
Adjudicator: Frances Ruoff
  • Excellence in Technical Design to the Design Team and Crew for Set, Lighting and Props
  • Meritorious Achievement in Direction to Keith Prince
  • Meritorious Achievement in Acting to Ellie J. for her portrayal of Susie Hendrix

Syosset High School
A Midsummer Night’s Dream
Adjudicator: Frances Ruoff
  • Meritorious Achievement in Lighting Design to Maria Chambers
  • Meritorious Achievement in Direction to Gene Connor
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast and Crew
  • Meritorious Achievement in Acting to Max Bass for his portrayal of Demetrius
  • Meritorious Achievement in Acting to Arthur Kesner for his portrayal of Lysander
  • Meritorious Achievement in Acting to Brynn Schwartzman for her portrayal of Helena
  • Excellence in Scenic Design to Craig Mooers and Tiffany Holtje
  • Excellence in Acting to Sarah Ghafar for her portrayal of Puck
  • Outstanding Acting to Jenna Kurmemaj for her portrayal of Hermia

Wellsville Secondary School Theatre
The Gift of the Magi
Adjudicator: Joey Bucheker
  • Meritorious Achievement in Scenic Design to Diane Willard

​Wellsville Secondary School Theatre
A Year with Frog and Toad
Adjudicator: Joan Luther
  • Excellence in Production Concept and Technical Execution to Matt Warren, Diane Willard and the Production Staff
  • Excellence in Musical Direction to Judy Belin
  • Excellence in Orchestral Direction to Jeff Joslyn
  • Excellence in Vocal Performance to Gabriel Germain-Tardieu as Frog
  • Excellence in Vocal Performance to Ashden Hyslip as Toad
  • Meritorious Achievement in Acting and Movement to Ayden Faulkner as Snail
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting, Vocal Performance and Backstage Management to the Cast


These awards are based on three separate designations:
Meritorious Achievement, Excellence and Outstanding Achievement

Meritorious Achievement = Some advanced theatrical skill noted
Excellence = Theatrical skill base not routinely noted in non-professional theatre
Outstanding Achievement = Theatrical skill base rarely seen in non-professional theatre
Listed Alphabetically by Company