To be presented in November 2021


202120202019201820172016201520142013

2020201920182017
2016201520142013

Festival Awards
Roving Adjudicator Merit Awards
2021 Roving Adjudicator Merit Awards
November 1, 2020 - October 31, 2021
The Acting Out Playhouse
13 The Musical
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Acting to Stephen D’Ambrosio for his portrayal of Evan Goldman
  • Meritorious Achievement in Acting to Nathan Durgin for his portrayal of Archie
  • Excellence in Ensemble Performance to the Cast
  • Excellence in Musical Direction to Dom Pascullo
  • Excellence in Direction to Terry Odell
  • Excellence in Performance to Brenna Connolly for her portrayal of Patrice
  • Excellence in Vocal Performance to Alyssa Estrada
  • Excellence in Performance to Grace Hoey for her portrayal of Lucy

Adirondack Center Stage
Seussical
Adjudicator: Joan Luther
  • Excellence in Production Concept and Technical Execution to Lauren Ogden, Sarah Lueck, Meghan Maynard, Carlos Mosca, Katherine Maynard, Ashley Fink, Chuck Vosganian
  • Excellence in Musical Direction to Jonathan Granger
  • Excellence in Vocal Performance to Lorelai Peterson
  • Excellence in Acting to Adilynn Byron
  • Meritorious Achievement in Acting to Alyssa Petteys
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting and Vocal Performance to the Cast

Auburn Players Community Theatre
Antigone and Letters to Soldiers Lost
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Production Concept and Technical Execution to Robert Frame, Virginia Fennessy and Terri Fox
  • Excellence in Direction to Robert Frame
  • Excellence in Costume Design to Barbara Murphy
  • Excellence in Musical Performance to John Fracchia, Nancy Kane and Jack Carr
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast
  • Meritorious Achievement in Acting to Binaifer Dabu for her portrayal of Antigone

Cattaraugus County Living Arts Association and Olean Community Theatre
Jesus Christ Superstar
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Direction and Production Design to William J. Steffen
  • Excellence in Musical Direction to Andrew Dutko
  • Excellence in Orchestral Direction to Ruth Fuller
  • Excellence in Ensemble Performance to the Cast
  • Excellence in Performance to Andrew Truman for his portrayal of Jesus
  • Excellence in Performance to Christine Panebianco for her portrayal of Mary Magdalene
  • Excellence in Vocal Performance to Brandon Milanowski for his portrayal of Judas
  • Outstanding Achievement in Performance to Jake Riggs for his portrayal of Pontius Pilate

Confetti Stage
The Choice
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Acting to Mani McCalmon for her portrayal of Selma
  • Excellence in Playwriting to Adele Costa
  • Excellence in Direction to Siobhan Shea

Confetti Stage
Great Humanity
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast
  • Meritorious Achievement in Playwriting to Matt Reichel

Confetti Stage
Not Even One
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Playwriting to Lydia Nightingale
  • Excellence in Ensemble Acting to the Cast
  • Excellence in Direction to Linda Shirey
  • Meritorious Achievement in Lighting to Nick Nealon and Linda Shirey
  • Meritorious Achievement in Costuming to the Cast

Confetti Stage
Painting Moonlight
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Playwriting to Laura Darling
  • Excellence in Ensemble Acting to the Cast
  • Excellence in Direction to Joe Plock
  • Meritorious Achievement in Technical Execution to Joe Plock and his Production Staff

Fabius-Pompey High School
You’re A Good Man, Charlie Brown
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Musical Direction to Jacob Stebly
  • Meritorious Achievement in Videography to Dylan Spencer and Susan Schoonmaker

Home Made Theater
New Jerusalem
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Ensemble Performance to the Cast
  • Excellence in Direction to Dianne O’Neill
  • Excellence in Costume Design and Execution to Erin Fenton
  • Excellence in Acting to George Filieau for his portrayal of Abraham Van Valkenburgh
  • Outstanding Achievement in Acting to Jonathan Hefter for his portrayal of Baruch De Spinoza
  • Outstanding Achievement in Acting to Gary Maggio for his portrayal of Rabbi Saul Levi Mortera

Indian River High School
Lockdown / 26 Pebbles
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence for Continued Production Value and Theatrical Risk in the Producing of Theatre that is Educational, Challenging and Thought Provoking to the Directors, Casts and Crews

Little Theatre of Watertown
The Women of Lockerbie
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast
  • Excellence in Direction to Kristie L. Farr

New York Thespians
Kodachrome
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast
  • Meritorious Achievement in Acting to Afia Kapadwala for her portrayal of the Librarian
  • Excellence in Direction to Kristie L. Farr

Oswego Players
Dearly Departed
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Ensemble Performance to the Cast
  • Excellence in Direction to Paul McKinney
  • Meritorious Achievement in Costume Design to Sonia Berlin, Marie Sterphone and the Cast

Seneca Community Players
Little Women
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Musical Direction to Cheryl Muller
  • Excellence in Ensemble Performance to the Cast
  • Excellence in Performance to Marley Mars for her portrayal of Jo March
  • Excellence in Vocal Performance to Charity Gillotti for her portrayal of Marmee March
  • Excellence in Performance to Damon Fletcher for his portrayal of Laurie Laurence
  • Meritorious Achievement in Acting to Wendy Varricchio-Fletcher for her portrayal of Aunt March

Sherburne-Earlville High School Drama Club
Greek Tragedy and Russian Revolution
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast
  • Meritorious Achievement in Acting to Darbi Dean for the portrayal of Collective Roles
  • Meritorious Achievement in Acting to Justine Strauss for the portrayal of Collective Roles
  • Meritorious Achievement in Acting to Bobbi Clarkson for the portrayal of Collective Roles

Sherburne Music-Theater Society
A Midsummer Night’s Dream
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Direction to Colleen Law-Tefft
  • Meritorious Achievement in Musical Direction to Michael Moren
  • Excellence in Design for the Specialty Costume Piece – Donkey Head to Margaret Fetzko
  • Excellence in Ensemble Performance to the Cast
  • Excellence in Acting to Keven Simmons for his portrayal of Nick Bottom
  • Excellence in Acting to Karen Kawa-Doonan for her portrayal of Puck
  • Meritorious Achievement in Acting to Will Doonan for his portrayal of Oberon

Sullivan County Dramatic Workshop
Clue
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Production Design and Execution to Dawn Perneszi, Heather Strauss, Bunny Woloszczak, Grace Summa, Ellie J, Amani Sitz
  • Excellence in Execution of Piano Sound Effects to Leon Hilfstein
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast
  • Excellence in Acting to Sally Gladden for her portrayal of Mrs. Peacock
  • Excellence in Acting to Victor Maxwell for his portrayal of Wadsworth
  • Meritorious Achievement in Acting to Keith Prince for his portrayal of Colonel Mustard
  • Meritorious Achievement in Acting to Carol MacAdam for her portrayal of Mrs. White
  • Meritorious Achievement in Acting to Ellie J. for her portrayal of Miss Scarlett

Sullivan County Dramatic Workshop
Hate Mail
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast
  • Meritorious Achievement in Direction to Sally Gladden and Bunny Woloszcak

Sullivan County Dramatic Workshop
It’s a Wonderful Life – Radio Play
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Acting to the Cast
  • Meritorious Achievement in Acting to Sally Gladden for her portrayal of Mary
  • Meritorious Achievement in Acting to Tim Reid - Multiple Roles
  • Meritorious Achievement in Acting to Jean Eifert - Multiple Roles
  • Meritorious Achievement in Acting to Keith Prince for his portrayal of George
  • Excellence in Technical Coordination and Sound Design/Execution to Hannah Veety and Ethan King

Sullivan County Dramatic Workshop
The 10 Minute Play Festival
Adjudicator: Bob Frame
  • Meritorious Achievement in Technical Direction to Abott L. Finkel
  • Meritorious Achievement in Acting, Directing and Playwrighting to Keith Prince
  • Meritorious Achievement in Costuming to Heather Strauss
  • Meritorious Achievement in Devotion to New Playwrights to Sullivan County Dramatic Workshop
  • Excellence in Producing, Directing and Acting to Harold Tighe

Sullivan County Dramatic Workshop
Young Frankenstein
Adjudicator: Joey Bucheker
  • Meritorious Achievement in Performance to Lourdesa Hunt for her portrayal of Elizabeth Benning
  • Meritorious Achievement in Performance to Taylor Lamerand for her portrayal of Inga
  • Meritorious Achievement in Performance to Lori Schneider for her portrayal of Frau Blucher
  • Excellence in Orchestral Direction and Performance to Lauren Bernard and the Orchestra

Wells College Theatre
Greek Tragedy
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast
  • Excellence in Acting to Katie Ostrander for her portrayal of Jennifer
  • Excellence in Acting to Brookel Sabella for her portrayal of Anna
  • Excellence in Theatrical Collaboration and Production of New Works to Wells College Theatre and the Farm Theater
  • Excellence in Direction to Siouxsie Easter

Wellsville Secondary School Theatre
202(1 Acts)
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast of 202(1 Acts)
  • Meritorious Achievement in Direction to Diane Willard
  • Excellence in Ensemble Acting to the Cast of Please Have a Seat and Someone Will Be With You Shortly
  • Excellence in Ensemble Acting to the Cast of MOTB
These awards are based on three separate designations:
Meritorious Achievement, Excellence and Outstanding Achievement

Meritorious Achievement = Some advanced theatrical skill noted
Excellence = Theatrical skill base not routinely noted in non-professional theatre
Outstanding Achievement = Theatrical skill base rarely seen in non-professional theatre
Listed Alphabetically by Company